A modern szállodaipar rendkívül versenyképes környezetben működik, ahol a siker kulcsa nem csak a minőségi szolgáltatások nyújtásában, hanem a hatékony marketingben is rejlik. A marketing infrastruktúra üzemeltetése elengedhetetlen ahhoz, hogy a hotelek kiemelkedjenek a tömegből, növeljék az ügyfélszerzés hatékonyságát és erősítsék saját brandjüket.
A RoomRaisernél alapvetően hotelszoba árazással foglalkozunk, amit kiegészít üzleti tanácsadás és marketing szolgáltatások. Szükség esetén tehát segítünk ügyfeleinknek optimalizálni a marketing folyamatait, előfordul viszont, hogy egy szálloda szinte semmilyen marketing eszközt nem használ a saját brandje építésére és a közvetlen foglalások előmozdítására.
Érdemes tehát beszélni arról, hogy mi is az a marketing infrastruktúra és miért fontos kiépíteniük a szálláshelyeknek.
Mi az a marketing infrastruktúra?
A marketing infrastruktúra magában foglalja mindazon eszközöket, rendszereket és folyamatokat, amelyek lehetővé teszik a hatékony marketingtevékenységet egy vállalkozás számára. Ez tartalmazza a weboldalakat, közösségi média platformokat, hirdetési rendszereket, CRM szoftvereket, SEO és SEM eszközöket, analitikai megoldásokat, valamint a tartalomkészítési és -kezelési folyamatokat.
Ezek a folyamatok és eszközök teszik lehetővé azt, hogy el tudjuk adni a szolgáltatásainkat – jelen esetben szobáinkat – mi magunk, tehát például közvetítőoldalak segítsége nélkül. A nagy közvetítőoldalak, mint például a booking.com vagy a szállás.hu a fenti tevékenységeket kitűnően végzik, ezért van az, hogy magas forgalmat generálnak, nemcsak maguknak, de a náluk megtalálható szállodáknak is. Ez a marketingtevékenység az amiért szállodaként jutalékot fizetünk nekik.
A közvetítőoldalak jutalékai rendszerint magasak és a vendégektől érkező bevétel jelentős részét elveszíti így a szálláshely. Nyilván nem véletlenül kerül ennyibe az ilyen oldalakon történő szálláshely listázás, ám a marketingre fordított erőforrások csak a költségeik – így az áraik – töredékét teszik ki. Hosszútávon ezért szerint minden szállodának érdemes átvennie bizonyos marketing tevékenységeket, hogy a saját weboldalára irányítsa a potenciális vendégeket és közvetlen foglalásokat generáljon.
Ebben a cikkben röviden bemutatjuk, hogy milyen alapvető tevékenységi köröket foglal magában a szállodai marketing és hogy érdemes-e ezeket a feladatokat másra bízni.
A szállodai marketing infrastruktúra részei
A szállodai marketing eszközöket itt alapvetően két részre osztjuk: az ügyfélszerzéssel és a vendégelégedettséggel kapcsolat eszközök, illetve folyamatok. A sorrend némileg önkényes, feltételezve, hogy a szálláshely rendelkezik weboldallal, foglalómotorral, illetve alapvető ügyfélkezelési folyamatokkal, és inkább csak ezek optimalizálására, kiegészítése koncentrálunk.
Ügyfélszerzés
Az ügyfélszerzés megvalósulhat többféle módon. Itt elsősorban a fizetett hirdetésekről, organikus találatokról, illetve a visszatérő vendégekről ejtünk szót.
Nagyobb elérés és célzott hirdetések: Egy jól felépített marketing infrastruktúra részei az online hirdetési platformokon futtatott hirdetések, amelyek lehetővé teszik a hotelek, illetve szálláshelyek számára, hogy célzott hirdetésekkel érjék el potenciális vendégeiket. Az online hirdetési szolgáltatások, mint a Google Ads és a Facebook Ads, lehetőséget biztosítanak arra, hogy a szállodák konkrét demográfiai csoportokat célozzanak meg, így növelve a foglalások számát és csökkentve a hirdetési költségeket.
Online jelenlét és SEO: Egy jól felépített weboldal és az azt támogató keresőoptimalizálás (SEO) kulcsfontosságú a láthatóság növelésében. Az organikus keresési eredményekben való előkelő helyezés több látogatót vonz a weboldalra, ami növeli az esélyt a közvetlen foglalásokra, így csökkentve a foglalási platformoktól való függőséget. Ha nem futtatsz fizetett hirdetéseket, akkor a keresőmotor optimalizálás különösen fontos, hiszen a Google keresésekben nem fog megjelenni a szálláshelyed, ha nincs optimalizálva a keresőmotorokra. Érdemes ezt ellenőrizned, néhány releváns kulcsszóra való kereséssel. Például ha Keszthelyen üzemeltetsz apartmant, egyszerűen írd be a Google keresőjébe, hogy "apartman keszthely" és nézd meg szerepel-e szálláshelyed a találatok között, illetve ha igen, hányadik helyen.
CRM rendszerek és vendégkapcsolatok: A modern CRM (Customer Relationship Management) rendszerek lehetővé teszik a hotelek számára, hogy személyre szabott élményeket nyújtsanak vendégeiknek. A vendégpreferenciák nyomon követése, az előző tartózkodások során szerzett tapasztalatok alapján történő ajánlatok küldése növeli a vendégelégedettséget és elősegíti a visszatérő vendégek számának növelését.
Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy fenntartasz egy rendszert, amiben az ügyfeleidet tartod nyilván – beleegyezésüket követően – és időről időre megkeresed őket különleges ajánlatokkal, például szezonális akciókkal, vagy születésnapi ajánlatokkal. Elsőre úgy tűnhet, hogy alacsony hatása van ezeknek a kampányoknak, de ha már többezer vendégadatod lesz, sokat fog jelenteni az a néhány plusz százalék a foglaltságban, így érdemes minél hamarabb elkezdeni.
Vendégelégedettség és márkaépítés
Azt hogy milyen a hírnevünk, jelentősen befolyásolja a vendégeink véleménye. Így a vendégvélemények gyűjtése és megfelelő kezelése nélkül a márkaépítés szóba sem jöhet.
Véleménykezelés és online visszajelzések: Az online vendégvélemények és értékelések érthető módon jelentős hatással vannak a szállodák hírnevére és a foglalások számára. Egy jól kiépített (vagy automatizált) marketing rendszer lehetővé teszi a gyors és professzionális válaszadást a vendégek visszajelzéseire, így növelve a vendégek elégedettségét és segítve az esetleges problémák gyors orvoslását.
A vélemények gyűjtése közvetítő oldalakon sokszor megoldott, ám a szálláshelyek nem mindig végzik el ezt a feladatot a közvetlen foglalások esetén. Ha pedig a közvetlen foglalások növelése a cél, akkor ideális esetben egyre több lesz belőlük, és fontos, hogy megoldjuk az így érkező vendégektől érkező vélemények gyűjtését és kezelését.
Közösségi média jelenlét: A közösségi média platformok, mint a Facebook, Instagram és TikTok, fontos eszközök a márkaépítésben. Rendszeres és kreatív tartalommal a hotelek folyamatosan kapcsolatban maradhatnak vendégeikkel, növelve a márka ismertségét és elkötelezettségét.
Vannak vendégek, akik főleg ezeken a platformokon szeretnek tájékozódni, így kiemelten fontos, hogy mi érhető el a szálláshelyről. Ha nincs saját profilja a szálláshelyünknek, akkor kisebb kontrollal fogunk rendelkezni a felett, ami ezeket a platformokon megjelenik rólunk.
PR és sajtókapcsolatok: A pozitív médiamegjelenések és PR tevékenységek erősítik a szálloda hírnevét. Egy jól megtervezett folyamattal a szálláshelyek hatékonyan kommunikálhatják különleges eseményeiket, új szolgáltatásaikat vagy díjaikat, ezzel növelve a nyilvánosság figyelmét és elismerését. Érdemes ezeket a lehetőséges alaposan megvizsgálni, és összevetni a fizetett hirdetések által elérhető megtérüléssel. Például mennyivel hozhat többet nekünk, ha a szálláshelyünkről megjelenik egy profi cikk a megfelelő weboldalon, mintha csak kevésbé célozható hirdetésekre költenénk?
Hogyan építsem ki a szálláshely marketing folyamatit?
Egy hatékony marketing infrastruktúra kiépítése és fenntartása jelentős erőforrásokat igényel, ami sokszor kihívást jelent a szálláshelyek számára. Ha van rá erőforrásod, szerintünk érdemes ezeket a feladatok behozni „házon belülre“ és elkezdi kiépíteni a marketing csapatodat.
Saját marketing csapat
Ha van rá elég erőforrásod, akkor a legjobb beruházás ha elkezed kiépíteni a szálláshelyed saját marketing csapatát. Érdemes első körben egy marketing koordinátort felvenned, aki jártas a digitális marketingben, képes kezelni a fentebb említett marketing eszközöket, és jó esetben a szállodaszektorhoz is ért. Ő el tudja kezdeni kiépíteni a szükséges folyamatokat, elvégzi a napi marketingfeladatokat, és szükség esetén külső segítséget is igénybe tud venni. Itt jönnek képbe a marketingügynökségek, amelyek alkalmazása számos előnnyel járhat, de egy generalista ügynökség nem feltétlenül a legjobb választás.
Szállodaipari szakértők vs. generalista ügynökségek
Egy marketingügynökség szaktudással rendelkezik a marketing eszközök és az új trendek területén, de nem feltétlenül ismeri a szállodapiac sajátosságait. Ha nem tudsz folyamatosan erőforrásokat dedikálni az ügynökséggel való közös munkára és stratégiaalkotásra, nem biztos, hogy a várt eredményt fogod kapni. A szállodák menedzsmentje számára a napi operatív feladatok mellett nehéz lehet időt és figyelmet szentelni a marketingtevékenységeknek. Az ügynökségek átvállalják ezt a terhet, így a menedzsment az alapvető feladatokra koncentrálhat, ám ha teljes mértékben kiszervezed ezeket a feladatokat, az nagy eséllyel a hatékonyság rovására fog menni.
Ha úgy érzed, hogy nincs megfelelő mennyiségű időd együttműködni egy marketingügynökséggel, érdemes inkább szállodaipari marketing szakértőket megbíznod, akik mindkét világot ismerve, magabiztosan fognak bevezetni a szállodai marketing világába.
Szálláshely marketing a RoomRaiser-nél
Összességében elmondható, hogy a marketing infrastruktúra üzemeltetése elengedhetetlen a szállodák sikeres működéséhez. Az ügyfélszerzés és a reputáció javítása érdekében érdemes szakértőkre bízni a marketingtevékenységeket, akik garantáltan a legjobb eredményeket hozzák a szállodák számára.
A hatékony értékesítési és marketing folyamatok jelentősen befolyásolják a szálloda nyereségességét, és a RoomRaiser szobaárazó szoftvere is sokkal jobban tud működni ha ezen területek rendben vannak. Ezért hoztuk létre iparágspecifikus marketingszolgáltatásainkat.
Kattints ide, és nézd meg milyen szállodaipari marketing szolgáltatásokkal tudunk segíteni!
Comments