
A dinamikus árazás ma már bevett árazási stratégia a szállodaiparban.
Az elmúlt időkig nehéz volt megfelelően leképezni, leginkább azért, mert nagyon sok tényező és paraméter határozza meg a helyes (vagy helyesnek vélt) árak számítását.
Azonban az árképzés, ami jó esetben dinamikus, bonyolult és nagyon fontos feladat, hiszen a szálloda bevéteinek a nagyságát határozza meg. Ezért is olyan fontos a Revenue Manager-ek szerepe a szállodaiparban.
Mi a dinamikus árazás?
A dinamikus árazás azt jelenti, hogy egy szálloda kínálati és keresleti tényezőket (lehetőleg minél többet) figyelembe véve folyamatosan változtatja az árait azzal a céllal, hogy a lehető legnagyobb bevételt realizálja. A lehető legpontosabban meg kell határozni az árakat, hogy a legjobban igazodjanak kínálati és a keresleti tényezők. Néhány példa ezekre a tényezőkre:
a szálloda saját készlete
a kínálat szállodán kívüli része (vagyis a versenytársak és az ő áraik)
a keresleti oldal folyamatos figyelése, köztük:
a bejövő foglalások mennyisége és érkezésük sebessége (pickup)
a vendégek foglalási szokásainak ismerete
szezonalitás
rendezvények, amelyek kihatnak a szállodai foglaltságokra
Honnan indult a dinamikus árazás?
Igazából egyes termékek árának változtatása kereslet és a kínálat függvényében évezredek óta velünk van.
Az 1980-as években azonban amerikai légitársaságok (elsőként az American Airlines) a dinamizmus egy új léptékét vezették be, amit Yield management -nek neveztek.
A turizmuson belül, a szállodaiparban ezt a szemléletet a nagy, nemzetközi szállodaláncok vezették be és mára – kiegészítve az eredeti szemléletet – Revenue Management-nek hívjuk.
Az elmúlt évtizedben a kisebb és közepes méretű szállodák is egyre inkább magukévá tették a szemléletet és az utóbbi években a technológia is eljutott arra szintre, hogy a dinamikus árazást megfelelő minőségben digitalizáljuk.
Hogyan működik és miért fontos a szállodai árazásban?
A cél az, hogy a fenti tényezőket folyamatosan figyelembe véve, a folyamatos változást dinamikusan lekövetve, a számítások számossága miatt lehetőleg számítógépeket, robotokat használva minden időpillanatban a lehető legpontosabb áron árulja a szálloda a szobáit és egyéb szolgáltatásait.

Mik a dinamikus árazás előnyei?
A dinamikus árazás szállodák esetében számos előnnyel bír. Nézzük a legfontosabbakat:
1. Nagyobb bevételt és több profitot generál
A dinamikus árazás segít, hogy:
a megfelelő szállodai szobákat
a megfelelő áron,
a megfelelő vásárlónak
a megfelelő szegmensből
a megfelelő időben (pl. nem szerencsés előre eladni az összes szobát 6 hónappal az érkezési dátum előtt)
a megfelelő csatornán (pl nem a nagy jutalékot kérő OTA-n keresztül) keresztül értékesítjük.
Végeredményben nagyobb bevétel és profit lesz. Egy már valamilyen szinten dinamikusan árazó, de manuális megoldást használó szálloda esetében egy RMS-rendszer (Revenue Management System – dinamikusan árazást szolgáltató robot) + 5-25% bevételt termel átlagosan.
2. Emberi erőforrást spórol
Ezen kívül munkát is spórol vele a szálloda, hiszen eddig emberi erőforrással kalkulálta az árakat, ez az emberi erőforrás pedig most felszabadul.
3. Növeli a keresletet
Dinamikus árazási stratégiát használva épp akkor szerezhetsz újabb vendégeket amikor a legnagyobb szükség van rá. Azokban az időszakokban, amikor több az üres szoba, alacsonyabb áron kínálhatod őket akár egy teljesen új, ár-érzékenyebb vendégkörnek. Így nem csak a keresletet növeled, de a profitot is maximalizálod.
4. Segít megismerni a vendégek foglalási szokásait
A dinamikus árazás automatikusan a vendégek viselkedésének megfelelően határozza meg az aktuális árakat. Így segíthet jobban megismerni vendégeid foglalási szokásait. Az algoritmusok segítségével már nyomon követhetők, hogy a különböző szegmensekbe tartozó vendégek milyen szobákat és szolgáltatásokat preferálnak, átlagosan hány éjszakát foglalnak vagy hogy milyen események, időszakok a legvonzóbbak számukra.
Emellett pedig a dinamikusan változó szobaárak segíthetnek olyan piaci szegmensbe tartozó vendégek elérésében, akit alap esetben nem téged választanak, azért, mert az alacsonyabb, vagy épp a magasabb árú szolgáltatásokat részesítik előnyben.
Összegzés
A dinamikus árazás célja a szállodaiparban, hogy a folyamatos változásokat dinamikusan lekövetve, minden időpillanatban a lehető legpontosabb áron árulja a szálloda a szobáit és egyéb szolgáltatásait. Így a bevételek és a kereslet is növelhető értékes emberi erőforrás elpazarlása nélkül, miközben a vendégeink foglalási szokásait is behatóbban megismerhetjük.
Ha szeretnéd dinamikus árazással minél jobban kiaknázni a szállodádban rejlő lehetőségeket, és profitot maximalizálni, próbáld ki a RoomRaisert!
